Your browser is no longer supported

For the best possible experience using our website we recommend you upgrade to a newer version or another browser.

Your browser appears to have cookies disabled. For the best experience of this website, please enable cookies in your browser

We'll assume we have your consent to use cookies, for example so you won't need to log in each time you visit our site.
Learn more

Talent recognised at SummitSkills awards

The 2009 National Training Awards has celebrated the achievements of the building services engineering sector’s finest talent at a ceremony hosted by SummitSkills.

Skilled apprentices, engineers and management personnel took to the stage in front of employers, college representatives and trade leaders in recognition of their hard work and commitment to high standards.

All industries of the sector were represented, with award categories in heating & ventilating, plumbing, electrotechnical and refrigeration & air conditioning.

2009 National Training Award winners as follows:

Heating & Ventilating Operative of the Year
Awarded to individuals who have completed S/NVQ Level 3 in H&V industrial & commercial, domestic, ductwork installations or service and maintenance.
Winner: Philip Jason Shaw
Employer: George Birchall Ltd
Training provider: BEST and Stoke on Trent College
Sponsored by the Heating and Ventilating Contractors’ Association (HVCA)

Plumbing Operative of the Year
Awarded to individuals who have completed S/NVQ Level 3 in plumbing.
Winner: John Paul Hutchison
Employer: Bailey Building Services
Training provider: Bailey Engineering Academy and Cardonald College
Sponsored by the Association of Plumbing and Heating Contractors (APHC) and the Scottish & Northern Ireland Plumbing Employers’ Federation (SNIPEF)

Refrigeration & Air Conditioning Operative of the Year
Awarded to individuals who have completed S/NVQ Level 3 in refrigeration and air conditioning.
Winner: Robert Priestley
Employer: Mansfield Pollard & Co
Training provider: BEST and the Grimsby Institute of Further and Higher Education
Sponsored by the HVCA (RAC)

Electrotechnical Operative of the Year
Awarded to individuals who have completed S/NVQ Level 3 in electrotechnical.
Winner: Jack Finister
Employer: NG Bailey
Training provider: Bailey Engineering Academy and Leeds College of Technology
Sponsored by the Electrical Contractors’ Association (ECA) and SELECT

Technician Engineer of the Year
Awarded to individuals who have completed an HNC/HND with merit or distinction in any building services engineering discipline.
Winner: Mark Long
Employer: Eyre Electrical
Training provider: West Suffolk College
Sponsored by the Chartered Institution of Building Services Engineers (CIBSE)

Experienced Existing Worker of the Year (Mechanical)
This award is open to all mechanical disciplines – winners have achieved S/NVQ Level 2 or 3 through substantial industry experience and/or carried out significant professional development.
Winner: Thomas Needham
Employer: Dunbia (Sawley)
Training provider: Liverpool Community College
Sponsored by the HVCA

Experienced Existing Worker of the Year (Electrical)
This award is open to all electrical disciplines – winners have achieved S/NVQ Level 3 through substantial industry experience and/or carried out significant professional development.
Winner: Steven Rowley
Employer: East Riding of Yorkshire Council
Training provider: Hull College
Sponsored by National Electrical Training (NET)

The Happold Bursary
The Happold Bursary is awarded to a craftsperson that has shown the ability and maturity to progress and assume responsibility.
Winner: Thomas Mizuro
Employer: Mitie Engineering Maintenance
Winner: Oliver Hargreaves
Employer: Sayes & Co Ltd
Sponsored by The Happold Trust

The Alfred Manly Management Award
Alfred Manly Awards are made to young engineers who are judged to be capable of progressing to senior management in the industry.
Winner: Lucy Doyne
Employer: Haden Young Ltd
Winner: David McQueen
Employer: Bailey Building Services
Sponsored by AG Manly Charitable Trust, AGM

Professional Engineer of the Year (Ann Noblett Memorial Scholarship)
The winner of this award will have completed an HNC/HND or degree course in the sector, and will be working towards the achievement of membership of an appropriate chartered professional body.
Winner: Luke Taylor
Employer: Bailey Building Services
Sponsored by Engineering Services Training Trust Ltd (ESTTL)

National Operative of the Year
Presented to the overall winner of the operative discipline awards.
Winner: Philip Jason Shaw
Employer: George Birchall Ltd
Training provider: BEST and Stoke on Trent College
Sponsored by Unite the Union